Var mı Sakarya gibisi..
Mekanımız Çark Caddesi..
Anasayfa Kayıt ol Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Giriş Paneli

» Kayıt Ol!
» Şifremi Unuttum
» İletişim
Hızlı Ulaşım
Çark Caddesi E-Dergisi 1. Sayısı Çark Caddesi E-Dergisi 2. Sayısı
Geri git   Çark Caddesi > Aile > Mutfak
Mutfak Yemek Tarifleri, Püf Noktaları vs.

Yeni Konu aç Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 15.12.10, 10:47   #1
macırkızı
Üye
macırkızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: macırkızı Yeni üyelerimizden biri
Standart Elma Tatlısı

Elmalı harç için gerekenler
4-5 adet elma
1 bardak toz şeker
1 avuç ceviz
1-2 tatlı kaşığı tarçın

Elmalı tatlı hamuru için gerekenler
1 paket (250 gr) oda sıcaklığında margarin
1 su bardağı şeker
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 çay bardağı zeytinyağı
4 kaşık yoğurt

Elmaları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Daha sonra şekerle birlikte tavada kısık ateşte püre haline gelene kadar kavuruyoruz. Püre haline geldikten sonra ezilmiş cevizi ve tarçını ekliyoruz. Uygun kıvama geldikten sonra soğumaya bırakıyoruz.

En zor kısmı;
Kullanacağımız unu eledikten sonra un teknesinin içinde malzemeler için bir havuz yapıyoruz ve buraya aktarıyoruz. Margarini de elimizde eriterek ekliyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz. Hamur elle tutulur kıvama gelince un teknesinin içinden alıp tezgahın üzerinde elimizden kayar kıvama gelinceye kadar un ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz..

Elma tatlısı
Hazırlamış olduğumuz hamuru cevizden biraz daha büyük olacak büyüklükte parçalara bölüyoruz. Parçaları küre haline getirip daha sonra merdane ile açtırarak daire haline getiriyoruz. Ortalama 15-20 cm çapında ve birkaç mm kalınlığında olması gerekiyor. Daha sonra bu daire şeklindek hamuru 8 eşit parçaya bölüyoruz. Üçgen şeklinde olacak (sigara böreği gibi). Daha sonra önceden soğumaya bırakmış olduğumuz elma harcından yaklaşık 1 çay kaşığı veya nohut büyüklüğünde bölmüş olduğumuz hanur parçalarının üzerine koyuyoruz. Bu işlem tamamlandıktan sonra üzerine elma püresi koyduğumuz hamur parçalarını geniş tarafından püre içinde kalacak şekilde ince tarafına doğru yuvarlıyoruz. Daha sonra önceden yağlanmış olan tepsimize diziyoruz. Önceden ısıtılmış fırına yerleştiriyoruz. Hepsi bu kadar. Resimde görünenlere gelince yukarıda paragrafın başında belirttiğim gibi parçalardan 2 sini birleştirerek ayrı olarak açtım ve elde ettiğim hamuru iki parça ayırdım ve elma püresini komple üzerine sürdüm ve rulo haline getirdim. Bitti…

Piştikten sonra üzerine bol bol pudra şekeri sepelemeyi unutmuyoruz. Ben elma tatlısı diyorum ama özel bir ismi varsa belirtin. Daha az zahmetli olduğu için turtayı deneyebilirsiniz. Yanında boza veya nescafe tavsiye ederim.. Yapmak isteyen arkadaşlara daha ayrıntılı tarif edebilrim..

Bon appétit...

• Submit Thread to Facebook Facebook
  • Submit Thread to Google Google
  • Submit Thread to Myspace Myspace
  • Submit Thread to Twitter Twitter
  • Bookmarks

Etiketler
    elma, tatlısı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
    Stil