Var mı Sakarya gibisi..
Mekanımız Çark Caddesi..
Anasayfa Kayıt ol Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Giriş Paneli

» Kayıt Ol!
» Şifremi Unuttum
» İletişim
Hızlı Ulaşım
Çark Caddesi E-Dergisi 1. Sayısı Çark Caddesi E-Dergisi 2. Sayısı
Geri git   Çark Caddesi > Çc Serbest Kürsü > Serbest Konu Alanı > Cc Röportajları

Yeni Konu aç Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 25.12.10, 23:49   #1
Cihan
Efendim
Cihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: Cihan Yavaş yavaş gelişiyorCihan Yavaş yavaş gelişiyor
Standart Merve Röportajı

Genel Bilgiler:

Merve YEŞİLKAYA, 1988 Eminönü Doğumlu... “Esnaf Hastanesinde doğmuşum. 88 kuşağının geneli, Esnaf Hastanesi doğumludur! O sıralar orada bir kampanya mı oldu ne olduysa artık
” gülmeye başlıyor. Çok neşeli, samimi, sevecen, sıcakkanlı ve güleç biri olduğunu hemen ilk satırlarımıza iliştirelim... Eyüp’lü bir aileden gelen Merve, doğma büyüme Eyüplü olduğunu ekliyor. Üniversite, O’nu Eyüp’ten uzaklaştıran ilk ve tek etmen olarak karşımıza çıkıyor. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu olan Yeşilkaya, mezun olduktan sonra sözleşmeli Rehber Öğretmen olarak işe başladığı İstanbul Gümüşsuyu İlköğretim Okulu’nda çalışma hayatını sürdürmektedir.

Vazgeçilmezlerini sorduğumda “Müzik” sözcüğünü yapıştırıveriyor cevabına... “Hayatımın her alanında benimle yanımda...” diyor. Yürüyüş yapmak benim diğer vazgeçilmezlerimden diye de müziğin ardına ekliyor. “Beni çok rahatlatıyor, kendimi sorguluyorum, düşünüyorum, psikolojik olarak kendime zaman ayırıyorum.” diyor ki röportajı yaptığımız yer olan Ormanpark’a da Çark Caddesi’nden yürüyerek gelmeyi tercih etti kendileri.

Sakarya ve Hendek hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Tercih dönemimde Eğitim Fakültesi’nin Hendek’te olduğunu görmüştüm. Fakat ilçe-merkez durumuna hiç dikkat etmemiştim veya dikkat etmek istemedim. Çünkü önemli olan kazanacağım bölümümdü. Hendek’e ilk ayak bastığımda ilk intibamla birlikte çöküşlerdeydim; çünkü Saü tanıtımları, kampüsü, göl manzarası vs. ile Eğitim Fakültesi’nin hiç mi hiç alakası yoktu. Fakültemi görüp evime döndüğümde hıçkıra hıçkıra ağladığımı ve “Ben orada okumam, imkansız!” dediğimi çok iyi hatırlıyorum. (Hoş okumadımda zaten
4 yıllık eğitim dönemimin 3,5 yılını kaçamaklarım sayesinde Adapazarı’nda geçirdiğim için pek de Hendek’de okumuş sayılmam (: ) Sonunda ne oldu!? Başlarda sevemeyeceğimi düşündüğüm Sakarya’ya öylesine ısınmıştım ki, mezun olup buradan ayrılırken tabir-i caizse içim acıdı. Burada geçirdiğim 4 yıllık süre zarfı içinde o kadar güzel insanlar tanıyıp, öyle güzel şeyler yaşadım ki anlatamam. Hâlâ da dilimden düşmez buralar ve ailem arada bir takılır bana “Bize döndün ama aklın hala orada!” diye...

Neden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü seçtiniz?

Henüz kendimle sorgulamalarım, hoppalığım devam ettiği lise son çağlarımda kendime üniversitede severek okuyabileceğim bir bölüm arıyordum. “Ben ne olmalıyım, nasıl bir yönüm-yolum olmalı?” diye... Bu arayışa da Bursa’da son verdim diyebilirim (: Birgün -ağabeyimin mezuniyetine gittiğim gün- tören esnasında “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü” gözüme çarptı ve ağabeyimin “Çok kaliteli bir bölüm.” dediğini dün gibi hatırlıyorum. Bu bölüm üzerine yoğunlaştım, araştırdım ve bana çok uygun bir bölüm olduğunu farkettim; evet ben bu işi yapmalıydım. Hazırlandığım dönem aslında hayal bile edilemeyecek kadar lakaid bir dönemimdi! Çünkü artık o kadar salmıştımki, ağzımda lolipopla sınava girdiğim, 10 soru çözüp sınavı bırakıp çıktığım dönemlerdi (: . Birden aklımı başıma devşirmem gerektiğini anladım. Ve azme dönen ilerleyişim sonucu bu noktadayım.

PDR olmanın en zor ve en rahat yönleri nelerdir?

En zor yanı; insanlar hemen “Amaan, her sorununu kendin halledersin.” diye antipatiyle bakıyor. Ama aslında öyle değil! Öyle anlar geliyor ki hiçbir işin içinden çıkamayacağımı düşünüyorum. Yanıldığım zamanlar oluyor tabi ki ama bunun yükünü taşımak bile başlı başına bir sorumluluk gerektiriyor. Bunun dışında da bize gelen insanlar, elimizde sihirli bir değnek olduğunu ve onunla o kişiye dokunduğumuzda hemen her şeyin mükemmel bir hal olacağını ve hatta sihirli bir küreden geleceğini görebileceğimizi düşünüyor. Bu da biz psikolojik danışmanları zan altında bırakıyor ve sorumluluğumuz birden bire iki katına çıkıveriyor. En zor yanı bu...

En rahat yanı da; bu bölüm bana çok güzel bir güç katıyor. Bunun sebebi de insanların sorunlarını dinledikçe kendi sorunlarınızdan daha rahat sıyrılabilmeyi öğrenmeniz... Etrafa en olmadık moral bozukluklarınızda bile mutluluk oyunları oynayıp gülücükler saçabiliyorsunuz. Zaten olması gereken sonuç da bu oluyor. Çünkü size danışan insanlara hiçbir rahatsız olduğunuz olguyu yansıtmamanız gerekiyor. Aksi takdirde bu sizi ve karşınızdakini çok güç durumda bırakabilir.

Çark Caddesi nokta Com portalı ile nasıl tanıştınız? Burada sizi çeken şey nedir?

Senin yüzünden!
(Gülüyoruz)
Siteyi ilk açtığınız zamanlarda Facebook’ta siteyi devamlı paylaşıp duruyordun. O kadar abartmıştınki insanın ister istemez içinde büyük bir merak uyanmasına sebep oluyordun. Bu da zaten senin en çekilmez özelliklerinden biri! Tıklamış bulundum ve bir daha çıkamadım. Hayatımın en “TIK” hatasıydı
Burada beni çeken şey ise gayet sıcak bir aile ortamının olması.. Hiç yabancılık çekmediğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.. (Üye olmayı düşünenlere saygılarımla :P )

Çark Caddesi nokta Com portalı hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Aslına bakarsan foruma girdiğim ilk zamanlarda forumun fazla uzun ömürlü olamayacağı düşüncesindeydim, bana yeterli güveni sağlayamamıştı. Fakat gel gör ki zamanla bu fikrim değişti. Cc, daha sıcak bir aile ortamı haline gelmeye başladıkça bu önyargımda ne kadar yanıldığımı farkettim. Şöyle de bir konu var ki; şu anki sürecinde bayanlara yönelik pek birşey kalmamaya başladığı kanısındayım. Hep spor üzerine ve erkeklerin tercih edeceği türden konu ve muhabbetler dönmeye ve bayanlar böylelikle forumdan uzak kalmaya başladı. (C: Bir an önce bu soruna el at Cihan!)

Çark Caddesi nokta Com portalında aklınıza kazınan en büyük hatıranızı paylaşır mısınız?

Tek bir olay değil de; Akyazı Altındere Gezisi başlı başına en güzel hatıram oldu. Çok güzel bir gün olmuştu. Doğum günüme denk getirilip sürpriz bir doğum günü kutlaması ve pasta kesimi –ki emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum- çok güzel bir nüans oldu. O gün baştan sona muhteşemdi. Hâlâ açar açar bakarım o günün fotoğraf ve videolarına “Ne güzel bir gündü yaa...” diye iç geçirerek...

10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bana bu soruyu 3 yıl önce sorsaydın, gayet rahat biçimde “Yüksek lisans yapacağım, yurt dışında öğrenimimi devam ettireceğim.” diye söylemlere girerdim. Fakat şu anki cevabım; sanırım bir yurdum okulunda yurdum psikolojik danışmanı olacağım. (C: Bu değişimin sebebi neydi?) Zaman, insanın hayattaki beklentilerini büyük ölçüde etkileyebiliyor! Hayattan beklentilerim azaldı diyebilirim. (C: Kişiliğinin oturduğu yıllara denk geldi. Sanırım kişiliğinin olgunlaşmasının bir etkisi olsa gerek.) Evet yeterince doğruluk payı var

En sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleriniz nelerdir?

Sevmediğim yönlerimi söyliyeyim. Çok inatçı, huysuz ve çekilmez biriyim! (C: Halk arasında bu tiplere “Tripcan” diyoruz
) Tamam üzerime gelme hemen tripcana bağlayabilirim yoksa! (Gülüyor) Cadı bir tarafım vardır; senin de benim hakkımda dediğin gibi “İçime bastırdığım tarafım.” Dediğim dedik çaldığım düdüktür benim, bir söylediğim kesinlikle öyledir, başka çıkar yolu doğru tarafı yoktur; yanlış olsa bile onu söylemişimdir bir kere, onu savunurum Aşırı merhametliyim. Tamam merhametli olmak iyidir fakat herşeyin fazlası zarar!

Sevdiğim yönüm şu var; insanlar, onlara pozitif enerji dağıttığımı söylüyorlar. Birebir geri bildirim olarak da aldım bunu... Arkadaşlarım, moralleri bozuk olduğunda ilk kapısını çaldıklarının “Ben” olduğumu belirtiyorlar. (C: Pozitif enerji yaydığın konusunda senin hislerin neler?) Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, olumlu bir olgu bulmak çok güçleşti. Böyle bir çevrede, insanlara aradıkları enerjiyi onlara yansıtıyor olmak beni çok mutlu ediyor. Bu yönümü çok severim.

Toplumumuz psikolojisi üzerinde sanal ortamın ne gibi etkileri oluyor?

Aslına bakarsan her ne kadar forum sitelerinin vs. ortamların çevre-arkadaşlık ilişkilerini arttırdığını görsek de, sanal alem genel olarak çok olumsuz! Asosyalliğin temeli niteliğindeki bir güç olarak çıkıyor karşımıza... Artık her yaşta insanımız msn, facebook, oyun vb. derken bilgisayar başına çakılı kalıyor ve bağımlılığa yakalanıyor. Dışarıdaki dünyanın güzelliklerinin farkına varılamıyor. Kendimi bundan soyutlamıyorum; evet ben de bu durumdayım ve bu çok kötü birşey! Artık sokakta ip atlayan, top oynayan, parklarda eğlenen çocukları pek göremiyoruz. Sadece sosyalliklerini ve iç dünyalarını baltalıyorlar.

Seni bilmem ama kendi adıma keyifli bir röportajdı. (C: Benim için de aynı şekilde keyif verici ve bol gülücüklü bir sohbet oldu.) Özellikle HHK gibi bir üstadın röportajının ardından, Çark Caddesi’nde röportaja layık görülmek benim için gurur verici (: Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler
tih.

Cihan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 00:02   #2
merve
.. Bambaşka ..
merve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: merve Yeni üyelerimizden biri

Röportaj esnasında şekilden şekile girmişim resmen

Keyifli bi gündü (: yayında yapımda soruların hazırlanmasında katkısı olan herkesciklere teşekkürlerimi iletiyorum (:

(= Psikolojik Danışma Destek Birimi=)
merve isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 12:18   #3
umit54
Yönetici
umit54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: umit54 Yavaş yavaş gelişiyorumit54 Yavaş yavaş gelişiyorumit54 Yavaş yavaş gelişiyor

Muhteşem olmuş emeğinize sağlık arkadaşlar

umit54 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 15:48   #4
HHK
Yönetici
HHK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: HHK Yeni üyelerimizden biri

Dua et sen ucuz kurtulmuşsun... Sorularımla benim elime düşecektin ki bak göreydim o zaman senin halini... Senin haline Özcan bile gülerdi o zaman. Elinize sağlık çok güzel olmuş. İçinden çıkamadığım bir Deniz'im var. Her an PDR'lik bir haldeyim. İhtiyaç anında camı kırar yardım isteriz. Nedir bu Ada sevdası? Dışarında her gelen gerçek Adalıdan daha Adalı olup çıkıyor.

HHK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 16:32   #5
Ender
Ss
Ender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: Ender Yavaş yavaş gelişiyorEnder Yavaş yavaş gelişiyor

Güzel bir röportaj diyordum ki. son kelimeye gelince yine sinir katsayım tavan puana yükseldi.

Okunmamış 26.12.10, 16:39   #6
Önder
Davşan Damat
Önder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: Önder Yavaş yavaş gelişiyorÖnder Yavaş yavaş gelişiyor

gerekli yorumlarımı Merve arkadaşıma yaptım ben

Önder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 17:04   #7
Elysion
Ceyhun
Elysion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: Elysion Yeni üyelerimizden biri

10 numara olmuş

Bu Sevda Bitmez!!!
Elysion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 17:22   #8
merve
.. Bambaşka ..
Kullanıcı Bilgileri

Alıntı:
ümit54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhteşem olmuş emeğinize sağlık arkadaşlar
Teşekkürler Ümit Abi

Alıntı:
HHK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dua et sen ucuz kurtulmuşsun... Sorularımla benim elime düşecektin ki bak göreydim o zaman senin halini... Senin haline Özcan bile gülerdi o zaman. Elinize sağlık çok güzel olmuş. İçinden çıkamadığım bir Deniz'im var. Her an PDR'lik bir haldeyim. İhtiyaç anında camı kırar yardım isteriz. Nedir bu Ada sevdası? Dışarında her gelen gerçek Adalıdan daha Adalı olup çıkıyor.
Allah korumuş diyip buna da şükredeyim o zaman hocam
Tabiki sadece yardım anında değil her zaman başımın üstünde yeriniz var
Ada sevdasına gelince bende çözmüş değilim kolay kolay heryeri de benimseyemem öyle. Ama Bursa ve Sakarya'nın yeri bende ayrıdır. Hep de öyle kalacak..

Alıntı:
Ender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel bir röportaj diyordum ki. son kelimeye gelince yine sinir katsayım tavan puana yükseldi.
bende son kelimede ne var diyodum ki aklıma geliverdi olcak o kadar

Alıntı:
Önder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
gerekli yorumlarımı Merve arkadaşıma yaptım ben
ben niye hatırlamıyorum

Alıntı:
Elysion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
10 numara olmuş
Teşekkürler Ceyhuncan (:

Okunmamış 26.12.10, 17:57   #9
Cihan
Efendim
Cihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Tecrübe: Cihan Yavaş yavaş gelişiyorCihan Yavaş yavaş gelişiyor

Alıntı:
HHK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Nedir bu Ada sevdası?
Alıntı:
merve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ada sevdasına gelince bende çözmüş değilim kolay kolay heryeri de benimseyemem öyle.

Cihan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.12.10, 17:59   #10
merve
.. Bambaşka ..
Kullanıcı Bilgileri

hih hii öyle vala

• Submit Thread to Facebook Facebook
  • Submit Thread to Google Google
  • Submit Thread to Myspace Myspace
  • Submit Thread to Twitter Twitter
  • Bookmarks

Etiketler
    merve, röportajı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
    Stil